Vishay/Dale TNPW2010174KBETF
TNPW2010174KBETF picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2010174KBETF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174K OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW2010174KBETF.pdf
Availability of TNPW2010174KBETF
QUANTITY
TNPW2010174KBETF Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2010174KBETF
Internal Part NumberEIS-TNPW2010174KBETF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2010174KBETF
Related LinksTNPW2010, TNPW2010174KBETF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2010174KBETF Details Description
Related parts for TNPW2010174KBETF
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC datasheet.pdf