Vishay/Dale TNPW201086K6BEEY
TNPW201086K6BEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW201086K6BEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW201086K6BEEY.pdf
Availability of TNPW201086K6BEEY
QUANTITY
TNPW201086K6BEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW201086K6BEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW201086K6BEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW201086K6BEEY
Related LinksTNPW2010, TNPW201086K6BEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW201086K6BEEY Details Description
Related parts for TNPW201086K6BEEY
BATTERY PACK NICAD 9.6V 600MAH datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf