Vishay/Dale TNPW251256K0BETG
TNPW251256K0BETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251256K0BETG
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251256K0BETG.pdf
Availability of TNPW251256K0BETG
QUANTITY
TNPW251256K0BETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251256K0BETG
Internal Part NumberEIS-TNPW251256K0BETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251256K0BETG
Related LinksTNPW2512, TNPW251256K0BETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251256K0BETG Details Description
Related parts for TNPW251256K0BETG
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/MPD34K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A DO4 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-4-1220 00500M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf