Vishay/Dale TNPW251276R8BEEG
TNPW251276R8BEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251276R8BEEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251276R8BEEG.pdf
Availability of TNPW251276R8BEEG
QUANTITY
TNPW251276R8BEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251276R8BEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW251276R8BEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251276R8BEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW251276R8BEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251276R8BEEG Details Description
Related parts for TNPW251276R8BEEG
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf