Bivar, Inc. TO-68-050XH
TO-68-050XH picture photo
Mfg. Part Number
TO-68-050XH
Manufacturer
Product Category
Component Insulators, Mounts, Spacers
Brief Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050"
Datasheet Download
TO-68-050XH.pdf
Availability of TO-68-050XH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO-68-050XH Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-68-050XH
Internal Part NumberEIS-TO-68-050XH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs®
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.050" (1.27mm)
Width-
Height0.050" (1.27mm)
Diameter - Outside0.110" (2.79mm)
Diameter - Inside0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-68-050XH
Related LinksTO-68, TO-68-050XH Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-68-050XH Details Description
Related parts for TO-68-050XH
POT 50K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 84-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf