Tamura TO1608-2R2M
TO1608-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
TO1608-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
TO1608-2R2M.pdf
Availability of TO1608-2R2M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO1608-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of TO1608-2R2M
Internal Part NumberEIS-TO1608-2R2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTO1608
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO1608-2R2M
Related LinksTO160, TO1608-2R2M Datasheet, Tamura Distributor
TO1608-2R2M Details Description
Related parts for TO1608-2R2M
RES 390 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS PCB datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 240POS 5ROW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 390 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf