ITT Cannon, LLC TP10R4E02Y
TP10R4E02Y picture photo
Mfg. Part Number
TP10R4E02Y
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT STR PCB 10POS GOLD
Datasheet Download
TP10R4E02Y.pdf
Availability of TP10R4E02Y
QUANTITY
TP10R4E02Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TP10R4E02Y
Internal Part NumberEIS-TP10R4E02Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTrident Slimline
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesEarth Contact - Position 2
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP10R4E02Y
Related LinksTP10R, TP10R4E02Y Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TP10R4E02Y Details Description
Related parts for TP10R4E02Y
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf