Eaton (formerly Cooper Bussmann) TPHCS250-M
TPHCS250-M picture photo
Mfg. Part Number
TPHCS250-M
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS
Datasheet Download
TPHCS250-M.pdf
Availability of TPHCS250-M
QUANTITY
TPHCS250-M Order Process
Ship out your order
Specifications of TPHCS250-M
Internal Part NumberEIS-TPHCS250-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesTelpower®TPHCS
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeBlade
For Use With/Related ProductsTPL-B
Fuse Size1" Dia x 2.66" L (25.4mm x 67.5mm)
Number of Circuits1
Voltage80V
Current Rating250A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPHCS250-M
Related LinksTPHCS, TPHCS250-M Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TPHCS250-M Details Description
Related parts for TPHCS250-M
REG SW 3.3V 13A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf