Texas Instruments TPS2010ADR
TPS2010ADR picture photo
Mfg. Part Number
TPS2010ADR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC 0.3A PWR DIST SWITCH 8-SOIC
Datasheet Download
TPS2010ADR.pdf
Availability of TPS2010ADR
QUANTITY
TPS2010ADR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2010ADR
Internal Part NumberEIS-TPS2010ADR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)200mA
Rds On (Typ)30 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2010ADR
Related LinksTPS20, TPS2010ADR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2010ADR Details Description
Related parts for TPS2010ADR
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
OSC VCXO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 138 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO214AC datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf