Texas Instruments TPS3103E12DBVT
TPS3103E12DBVT picture photo
Mfg. Part Number
TPS3103E12DBVT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6
Datasheet Download
TPS3103E12DBVT.pdf
Availability of TPS3103E12DBVT
QUANTITY
TPS3103E12DBVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3103E12DBVT
Internal Part NumberEIS-TPS3103E12DBVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout65 ms Minimum
Voltage - Threshold1.142V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3103E12DBVT
Related LinksTPS3103, TPS3103E12DBVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3103E12DBVT Details Description
Related parts for TPS3103E12DBVT
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
PGM ADPTR FOR 42-PIN 0.8MM SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 22A TO-220 datasheet.pdf
ML 040 40P PLUG ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf