Texas Instruments TPS40061PWPR
TPS40061PWPR picture photo
Mfg. Part Number
TPS40061PWPR
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP
Datasheet Download
TPS40061PWPR.pdf
Availability of TPS40061PWPR
QUANTITY
TPS40061PWPR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40061PWPR
Internal Part NumberEIS-TPS40061PWPR
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle98%
Voltage - Supply10 V ~ 55 V
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40061PWPR
Related LinksTPS400, TPS40061PWPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40061PWPR Details Description
Related parts for TPS40061PWPR
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
ACCY PB SWITCH HOLD YLW LED PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A LFPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC347 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 7.4 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 750MA 135 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf