Texas Instruments TPS71933-28DRVR
TPS71933-28DRVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS71933-28DRVR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.2A 6SON
Datasheet Download
TPS71933-28DRVR.pdf
Availability of TPS71933-28DRVR
QUANTITY
TPS71933-28DRVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71933-28DRVR
Internal Part NumberEIS-TPS71933-28DRVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 19/Jun/2014
Copper Wire Revision B 16/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V, 2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 200mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-SON (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71933-28DRVR
Related LinksTPS7193, TPS71933-28DRVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71933-28DRVR Details Description
Related parts for TPS71933-28DRVR
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 312.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MUX ANLG 8CH W/LATCH 18DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CABLE CLAMP .25" datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf