Texas Instruments TPS79101DBVREP
TPS79101DBVREP picture photo
Mfg. Part Number
TPS79101DBVREP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6
Datasheet Download
TPS79101DBVREP.pdf
Availability of TPS79101DBVREP
QUANTITY
TPS79101DBVREP Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS79101DBVREP
Internal Part NumberEIS-TPS79101DBVREP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.2 V ~ 5.5 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.038V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)285mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS79101DBVREP
Related LinksTPS7910, TPS79101DBVREP Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS79101DBVREP Details Description
Related parts for TPS79101DBVREP
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 3700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 37POS SILVER SLDR datasheet.pdf