AVX Corporation TPSA106K010H1800
TPSA106K010H1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA106K010H1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA106K010H1800.pdf
Availability of TPSA106K010H1800
QUANTITY
TPSA106K010H1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA106K010H1800
Internal Part NumberEIS-TPSA106K010H1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA106K010H1800
Related LinksTPSA106K, TPSA106K010H1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA106K010H1800 Details Description
Related parts for TPSA106K010H1800
MOSFET 2N-CH 50V 0.1A S-MINI-6P datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 30MHZ 4-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf