AVX Corporation TPSB335M035R1000
TPSB335M035R1000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB335M035R1000
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB335M035R1000.pdf
Availability of TPSB335M035R1000
QUANTITY
TPSB335M035R1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB335M035R1000
Internal Part NumberEIS-TPSB335M035R1000
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB335M035R1000
Related LinksTPSB335M, TPSB335M035R1000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB335M035R1000 Details Description
Related parts for TPSB335M035R1000
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE 15A 1/4" TERM SHIELD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf