AVX Corporation TPSC106K020R0500
TPSC106K020R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC106K020R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TPSC106K020R0500.pdf
Availability of TPSC106K020R0500
QUANTITY
TPSC106K020R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC106K020R0500
Internal Part NumberEIS-TPSC106K020R0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC106K020R0500
Related LinksTPSC106K, TPSC106K020R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC106K020R0500 Details Description
Related parts for TPSC106K020R0500
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 2MB 281-FBGA datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
025 WW 12P PLUG ASSY datasheet.pdf
19.05MM X 28.45MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 150A datasheet.pdf