AVX Corporation TPSD107M016R0100
TPSD107M016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD107M016R0100
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD107M016R0100.pdf
Availability of TPSD107M016R0100
QUANTITY
TPSD107M016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD107M016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD107M016R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD107M016R0100
Related LinksTPSD107M, TPSD107M016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD107M016R0100 Details Description
Related parts for TPSD107M016R0100
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 28-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 120A SOT227B datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 5SECONDS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.9A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf