AVX Corporation TPSD227K004R0040
TPSD227K004R0040 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD227K004R0040
Brief Description
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD227K004R0040.pdf
Availability of TPSD227K004R0040
QUANTITY
TPSD227K004R0040 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD227K004R0040
Internal Part NumberEIS-TPSD227K004R0040
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD227K004R0040
Related LinksTPSD227K, TPSD227K004R0040 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD227K004R0040 Details Description
Related parts for TPSD227K004R0040
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8-SOIC datasheet.pdf
MODEM V.92 SERIAL DATA 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3PDT datasheet.pdf
MINISAS 3M 28AWG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
2200UF 350V 64X105 85C ST datasheet.pdf