AVX Corporation TPSD475K050Y0300
TPSD475K050Y0300 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD475K050Y0300
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD475K050Y0300.pdf
Availability of TPSD475K050Y0300
QUANTITY
TPSD475K050Y0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD475K050Y0300
Internal Part NumberEIS-TPSD475K050Y0300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD475K050Y0300
Related LinksTPSD475K, TPSD475K050Y0300 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD475K050Y0300 Details Description
Related parts for TPSD475K050Y0300
CONN RECEPT 26-30 AWG 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf