AVX Corporation TPSD476M016R0100
TPSD476M016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M016R0100
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M016R0100.pdf
Availability of TPSD476M016R0100
QUANTITY
TPSD476M016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD476M016R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M016R0100
Related LinksTPSD476M, TPSD476M016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M016R0100 Details Description
Related parts for TPSD476M016R0100
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf