AVX Corporation TPSD476M016R0150
TPSD476M016R0150 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M016R0150
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M016R0150.pdf
Availability of TPSD476M016R0150
QUANTITY
TPSD476M016R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M016R0150
Internal Part NumberEIS-TPSD476M016R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M016R0150
Related LinksTPSD476M, TPSD476M016R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M016R0150 Details Description
Related parts for TPSD476M016R0150
CONN SPRING CONT 01 POS .197 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 260MA SOT-23 datasheet.pdf
FUSE 280A 1250V 2KN/110 AR datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX HS LP 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 9V datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 73MM datasheet.pdf
CONN ONE PIECE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SRL/SPI datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf