AVX Corporation TPSE477K010R0060
TPSE477K010R0060 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE477K010R0060
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE477K010R0060.pdf
Availability of TPSE477K010R0060
QUANTITY
TPSE477K010R0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE477K010R0060
Internal Part NumberEIS-TPSE477K010R0060
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE477K010R0060
Related LinksTPSE477K, TPSE477K010R0060 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE477K010R0060 Details Description
Related parts for TPSE477K010R0060
SWITCH KEYCODE BCD PC PROGRAM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MODULATOR DELTA-SIGMA 24TSSOP datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS H 400 TO 200A datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf