AVX Corporation TPSE477K010R0200
TPSE477K010R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE477K010R0200
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE477K010R0200.pdf
Availability of TPSE477K010R0200
QUANTITY
TPSE477K010R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE477K010R0200
Internal Part NumberEIS-TPSE477K010R0200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE477K010R0200
Related LinksTPSE477K, TPSE477K010R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE477K010R0200 Details Description
Related parts for TPSE477K010R0200
MOSFET N-CH 600V 4.6A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 100A TO-3P datasheet.pdf
SEATING TOOL ACTION PIN 9POS datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf