Littelfuse TPSMC16CA
TPSMC16CA picture photo
Mfg. Part Number
TPSMC16CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM DO-214AB
Datasheet Download
TPSMC16CA.pdf
Availability of TPSMC16CA
QUANTITY
TPSMC16CA Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMC16CA
Internal Part NumberEIS-TPSMC16CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMC16CA
Related LinksTPSM, TPSMC16CA Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMC16CA Details Description
Related parts for TPSMC16CA
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 250V datasheet.pdf
RES 18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
INSULATING SLEEVE COLOR: GRAY datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf