Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMP33HM3/85A
TPSMP33HM3/85A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMP33HM3/85A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26.8VWM DO220AA
Datasheet Download
TPSMP33HM3/85A.pdf
Availability of TPSMP33HM3/85A
QUANTITY
TPSMP33HM3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMP33HM3/85A
Internal Part NumberEIS-TPSMP33HM3/85A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26.8V
Voltage - Breakdown (Min)29.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMP33HM3/85A
Related LinksTPSMP33, TPSMP33HM3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMP33HM3/85A Details Description
Related parts for TPSMP33HM3/85A
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23 datasheet.pdf
MODEM V.92 SERIAL DATA 3.3V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 22A SCREW 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE PLUNGER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT KIT datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM SQ 7.5MM BK datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf