AVX Corporation TPSW107K010R0150
TPSW107K010R0150 picture photo
Mfg. Part Number
TPSW107K010R0150
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TPSW107K010R0150.pdf
Availability of TPSW107K010R0150
QUANTITY
TPSW107K010R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSW107K010R0150
Internal Part NumberEIS-TPSW107K010R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSW107K010R0150
Related LinksTPSW107K, TPSW107K010R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSW107K010R0150 Details Description
Related parts for TPSW107K010R0150
CAP ALUM 56000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
WIRE DUCT NARROW-SL 1.5X2.0" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TIMER RESET MEM 12H 220VAC PANEL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PR TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf