FFF TQ18010000J0G
TQ18010000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TQ18010000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 45D SOL
Datasheet Download
TQ18010000J0G.pdf
Availability of TQ18010000J0G
QUANTITY
TQ18010000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ18010000J0G
Internal Part NumberEIS-TQ18010000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ18010000J0G
Related LinksTQ1801, TQ18010000J0G Datasheet, FFF Distributor
TQ18010000J0G Details Description
Related parts for TQ18010000J0G
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MKC10K datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH ROLL 20X30' A MED datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/11/180 SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 100MA SOD923 datasheet.pdf