Panasonic Electric Works TQ2SS-12V-Z
TQ2SS-12V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-12V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TQ2SS-12V-Z.pdf
Availability of TQ2SS-12V-Z
QUANTITY
TQ2SS-12V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-12V-Z
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-12V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power140 mW
Coil Resistance1.03 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-12V-Z
Related LinksTQ2SS, TQ2SS-12V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-12V-Z Details Description
Related parts for TQ2SS-12V-Z
IC REG BST FLYBACK INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 5.4A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 4.2A SINGLE OUT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/03/180F SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf