Panasonic Electric Works TQ2SS-4.5V
TQ2SS-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-4.5V
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TQ2SS-4.5V.pdf
Availability of TQ2SS-4.5V
QUANTITY
TQ2SS-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-4.5V
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-4.5V
Standards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesTQ-SMD
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current31mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Coil Power140 mW
Coil Resistance145 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-4.5V
Related LinksTQ2SS, TQ2SS-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-4.5V Details Description
Related parts for TQ2SS-4.5V
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OSC VCO 1.1GHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf