Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/S501-V-6.3R
TR2/S501-V-6.3R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/S501-V-6.3R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
TR2/S501-V-6.3R.pdf
Availability of TR2/S501-V-6.3R
QUANTITY
TR2/S501-V-6.3R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/S501-V-6.3R
Internal Part NumberEIS-TR2/S501-V-6.3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t48
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.014 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/S501-V-6.3R
Related LinksTR2/S50, TR2/S501-V-6.3R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/S501-V-6.3R Details Description
Related parts for TR2/S501-V-6.3R
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR TVS 220V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.05A 24 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 4.7K OHM 24DRT datasheet.pdf