Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2-S505H-V-10-R
TR2-S505H-V-10-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2-S505H-V-10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 10A 600VAC 400VDC 5X20
Datasheet Download
TR2-S505H-V-10-R.pdf
Availability of TR2-S505H-V-10-R
QUANTITY
TR2-S505H-V-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2-S505H-V-10-R
Internal Part NumberEIS-TR2-S505H-V-10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t349.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2-S505H-V-10-R
Related LinksTR2-S505, TR2-S505H-V-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2-S505H-V-10-R Details Description
Related parts for TR2-S505H-V-10-R
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf