Vishay/Sprague TR3A475M025C3000
TR3A475M025C3000 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A475M025C3000
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
TR3A475M025C3000.pdf
Availability of TR3A475M025C3000
QUANTITY
TR3A475M025C3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A475M025C3000
Internal Part NumberEIS-TR3A475M025C3000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A475M025C3000
Related LinksTR3A475M, TR3A475M025C3000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A475M025C3000 Details Description
Related parts for TR3A475M025C3000
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 8-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200K OHM 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 625MA 290 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf