Vishay/Sprague TR3B336K016C0350
TR3B336K016C0350 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B336K016C0350
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B336K016C0350.pdf
Availability of TR3B336K016C0350
QUANTITY
TR3B336K016C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B336K016C0350
Internal Part NumberEIS-TR3B336K016C0350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B336K016C0350
Related LinksTR3B336K, TR3B336K016C0350 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B336K016C0350 Details Description
Related parts for TR3B336K016C0350
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 5/8" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 770MA 200 MOHM datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DAISY CHAIN datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS S4 TU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf