Vishay/Sprague TR3B336M016C0700
TR3B336M016C0700 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B336M016C0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
TR3B336M016C0700.pdf
Availability of TR3B336M016C0700
QUANTITY
TR3B336M016C0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B336M016C0700
Internal Part NumberEIS-TR3B336M016C0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B336M016C0700
Related LinksTR3B336M, TR3B336M016C0700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B336M016C0700 Details Description
Related parts for TR3B336M016C0700
IDC CABLE - MSD20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB datasheet.pdf
LENS CLEAR BLACK EMF 18X24MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
BRIDGE POTENTIAL DISTRIBUT 2POS datasheet.pdf
RES 56K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.205 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf