Vishay/Sprague TR3C107K6R3C0300
TR3C107K6R3C0300 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C107K6R3C0300
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C107K6R3C0300.pdf
Availability of TR3C107K6R3C0300
QUANTITY
TR3C107K6R3C0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C107K6R3C0300
Internal Part NumberEIS-TR3C107K6R3C0300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C107K6R3C0300
Related LinksTR3C107K, TR3C107K6R3C0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C107K6R3C0300 Details Description
Related parts for TR3C107K6R3C0300
IC DAC 12BIT DUAL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 76POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf