Vishay/Sprague TR3C157M004C0250
TR3C157M004C0250 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C157M004C0250
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 20% 2312
Datasheet Download
TR3C157M004C0250.pdf
Availability of TR3C157M004C0250
QUANTITY
TR3C157M004C0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C157M004C0250
Internal Part NumberEIS-TR3C157M004C0250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C157M004C0250
Related LinksTR3C157M, TR3C157M004C0250 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C157M004C0250 Details Description
Related parts for TR3C157M004C0250
CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .156" datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 14.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 9-12V datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf