Vishay/Sprague TR3C475K050C0700
TR3C475K050C0700 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C475K050C0700
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C475K050C0700.pdf
Availability of TR3C475K050C0700
QUANTITY
TR3C475K050C0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C475K050C0700
Internal Part NumberEIS-TR3C475K050C0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C475K050C0700
Related LinksTR3C475K, TR3C475K050C0700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C475K050C0700 Details Description
Related parts for TR3C475K050C0700
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 5000V BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LOCK OUT HANDLE FOR 9926 SERIES datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' NM UHFM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf