Vishay/Sprague TR3C475M025C0525
TR3C475M025C0525 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C475M025C0525
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
TR3C475M025C0525.pdf
Availability of TR3C475M025C0525
QUANTITY
TR3C475M025C0525 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C475M025C0525
Internal Part NumberEIS-TR3C475M025C0525
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)525 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C475M025C0525
Related LinksTR3C475M, TR3C475M025C0525 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C475M025C0525 Details Description
Related parts for TR3C475M025C0525
IC COMPARATOR 1.8V R-R LP SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
FAN BLOWER 25X9.8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES 12.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf