Vishay/Sprague TR3C476K6R3C0300
TR3C476K6R3C0300 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C476K6R3C0300
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C476K6R3C0300.pdf
Availability of TR3C476K6R3C0300
QUANTITY
TR3C476K6R3C0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C476K6R3C0300
Internal Part NumberEIS-TR3C476K6R3C0300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C476K6R3C0300
Related LinksTR3C476K, TR3C476K6R3C0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C476K6R3C0300 Details Description
Related parts for TR3C476K6R3C0300
IDC CABLE - CKR34G/AE34M/X datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 33A TO220-5 datasheet.pdf
DG ISO 2.5KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 10X8X6" GREY datasheet.pdf
RES 250 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LED COB 2700K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf
33000UF 6,3V 25,4X35 datasheet.pdf