Vishay/Sprague TR3E476K025C0150
TR3E476K025C0150 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E476K025C0150
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
TR3E476K025C0150.pdf
Availability of TR3E476K025C0150
QUANTITY
TR3E476K025C0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E476K025C0150
Internal Part NumberEIS-TR3E476K025C0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package400
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E476K025C0150
Related LinksTR3E476K, TR3E476K025C0150 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E476K025C0150 Details Description
Related parts for TR3E476K025C0150
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 11POS datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.55A datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 35 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf