Stackpole Electronics Inc. TR50JBL4R70
TR50JBL4R70 picture photo
Mfg. Part Number
TR50JBL4R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 50W 5% TO220
Datasheet Download
TR50JBL4R70.pdf
Availability of TR50JBL4R70
QUANTITY
TR50JBL4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR50JBL4R70
Internal Part NumberEIS-TR50JBL4R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductTR Series
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR50JBL4R70
Related LinksTR50J, TR50JBL4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
TR50JBL4R70 Details Description
Related parts for TR50JBL4R70
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
A4 MF 400W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf