Thomas Research Products TRC-050S035DT
TRC-050S035DT picture photo
Mfg. Part Number
TRC-050S035DT
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 47-142V
Datasheet Download
TRC-050S035DT.pdf
Availability of TRC-050S035DT
QUANTITY
TRC-050S035DT Order Process
Ship out your order
Specifications of TRC-050S035DT
Internal Part NumberEIS-TRC-050S035DT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRC-050
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output47 ~ 142 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 55°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRC-050S035DT
Related LinksTRC-05, TRC-050S035DT Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRC-050S035DT Details Description
Related parts for TRC-050S035DT
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf