Rohm Semiconductor TRR01MZPF1601
TRR01MZPF1601 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPF1601
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPF1601.pdf
Availability of TRR01MZPF1601
QUANTITY
TRR01MZPF1601 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPF1601
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPF1601
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPF1601
Related LinksTRR01M, TRR01MZPF1601 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPF1601 Details Description
Related parts for TRR01MZPF1601
RECT BRIDGE 1600V 90A MTK datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG 3/8 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR XIO2001 datasheet.pdf
PNEUM VALVE END BASE PR 6MM TUBE datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 2X 1.5X7.437" datasheet.pdf
GDT 5500V -15%, +20% 5KA T/H datasheet.pdf