Rohm Semiconductor TRR03EZPF1622
TRR03EZPF1622 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF1622
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF1622.pdf
Availability of TRR03EZPF1622
QUANTITY
TRR03EZPF1622 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF1622
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF1622
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF1622
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF1622 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF1622 Details Description
Related parts for TRR03EZPF1622
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SNAP FIT IEC OUTLET datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf