Rohm Semiconductor TRR03EZPF3011
TRR03EZPF3011 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF3011
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF3011.pdf
Availability of TRR03EZPF3011
QUANTITY
TRR03EZPF3011 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF3011
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF3011
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF3011
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF3011 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF3011 Details Description
Related parts for TRR03EZPF3011
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf