Thomas Research Products TRV-075S081ST
TRV-075S081ST picture photo
Mfg. Part Number
TRV-075S081ST
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 81V 930MA
Datasheet Download
TRV-075S081ST.pdf
Availability of TRV-075S081ST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TRV-075S081ST Order Process
Ship out your order
Specifications of TRV-075S081ST
Internal Part NumberEIS-TRV-075S081ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRV-075
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output81V
Current - Output (Max)930mA
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.44" H (184.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRV-075S081ST
Related LinksTRV-07, TRV-075S081ST Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRV-075S081ST Details Description
Related parts for TRV-075S081ST
IC 16BIT 2.5MW VOUT D/A 32-TQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
SOCKET CONTACT FEMALE 4AWG CRIMP datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT X16 45NS 54TSOP datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 6POS datasheet.pdf