CTS Electronic Components TS360T33CDT
TS360T33CDT picture photo
Mfg. Part Number
TS360T33CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 36.000000 MHZ
Datasheet Download
TS360T33CDT.pdf
Availability of TS360T33CDT
QUANTITY
TS360T33CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of TS360T33CDT
Internal Part NumberEIS-TS360T33CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMTS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency36MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS360T33CDT
Related LinksTS360, TS360T33CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
TS360T33CDT Details Description
Related parts for TS360T33CDT
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 56TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A 4ROW SH datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC PRO-X PROG CODEC/SLCC 48-LQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 datasheet.pdf