Vishay Sfernice TS53YL104MR10
TS53YL104MR10 picture photo
Mfg. Part Number
TS53YL104MR10
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
TS53YL104MR10.pdf
Availability of TS53YL104MR10
QUANTITY
TS53YL104MR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS53YL104MR10
Internal Part NumberEIS-TS53YL104MR10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTS53
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.197" x 0.197" Face x 0.106" H (5.00mm x 5.00mm x 2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS53YL104MR10
Related LinksTS53YL, TS53YL104MR10 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
TS53YL104MR10 Details Description
Related parts for TS53YL104MR10
LED BARGRAPH 10-SEG ALGAAS RED datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
DIE W STYLE datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf