Red Lion Controls TSC11002
TSC11002 picture photo
Mfg. Part Number
TSC11002
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
TSC11002.pdf
Availability of TSC11002
QUANTITY
TSC11002 Order Process
Ship out your order
Specifications of TSC11002
Internal Part NumberEIS-TSC11002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTSC.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesTSC
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, N, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSC11002
Related LinksTSC1, TSC11002 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
TSC11002 Details Description
Related parts for TSC11002
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 60POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CC 0.3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf