Red Lion Controls TSC12005
TSC12005 picture photo
Mfg. Part Number
TSC12005
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
TSC12005.pdf
Availability of TSC12005
QUANTITY
TSC12005 Order Process
Ship out your order
Specifications of TSC12005
Internal Part NumberEIS-TSC12005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTSC.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesTSC
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, N, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSC12005
Related LinksTSC1, TSC12005 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
TSC12005 Details Description
Related parts for TSC12005
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 16POS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 14.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9003-AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf